Niedawno ukazała się druga edycja “Improv for gamers” autorstwa Karen Twelves. Pierwsze wydanie było dla mnie, jako gracza, bardzo inspirujące i dało mi wiele do myślenia. Dlatego też bez większego oporu sięgnąłem po nowe, podobno udoskonalone wydanie. Co skrywa i czy warto po nie sięgać znając oryginał? Zapraszam.
Rok temu miałem przyjemność zaznajomić się z pierwszym wydaniem “Improv for gamers”. Pozycja ta bardzo przypadła mi do gustu i więcej o niej możecie przeczytać tutaj.
Czym jest „Improv for gamers”? Jest to zbiór ćwiczeń, które skupiają się na nauce i rozwoju w zakresie improwizacji. Ćwiczenia są podzielone na kilka obszarów, a każde z nich zawiera omówienie jak je przeprowadzić oraz przykład z jego przebiegu. Ważne jest to, że ćwiczenia jak i przykłady dotyczą gier fabularnych.
W kwietniu 2022 wystartowała kampania crowdfoundingowa, która miała na celu wydanie drugiej edycji. Cel udało się osiągnąć po 9 dniach.
Zbiórka posiadała kilka rodzajów zestawów do zakupienia, w których można było znaleźć:
- fizyczne wydanie drugiej edycji Improv for Gamers
- cyfrowe wydanie w różnych formatach
- kupon zniżkowy na usługę print-on-demand
- zeszyt ćwiczeń
- moduł Improv for Gamers na platformę Roll20
W pierwszym odruchu sięgnąłem po zestaw z fizycznym wydaniem, ale niestety okazało się, że nie będzie on wysyłany do Europy. Tak więc finalnie zamówiłem wersję cyfrową, wraz z kuponem zniżkowym na wydrukowanie książki w serwisie print-on-demand.
Czym różni się edycja druga od pierwszej?
Autorzy podręcznika na zbiórce ogłosili czym druga edycja będzie się różnić od pierwszej. Wymienili następujące rzeczy:
- nowe ćwiczenia
- poprawa dostępności
- wsparcia dla spotkań online
- materiały od innych, zaproszonych osób
Rzućmy okiem na każdy z tych podpunktów.
Ćwiczenia
Pierwsza edycja zawierała 38 ćwiczeń. Druga została wzbogacona o dodatkowe 20 ćwiczeń. Tak, dwadzieścia. Trzeba przyznać, że to bardzo dużo nowych aktywności. Pojawiły się one w następujących rozdziałach: Warmers, Yes and, Characters, Relationships, Status oraz Objects. Większość z nich jest całkiem nowa i tylko parę stanowi wariację tych, które były znane już wcześniej.
Spośród nowych ćwiczeń, najbardziej w pamięć zapadły mi następujące:
- I got your back – mające na celu budowania zaufania w graczach
- Crisis – wykorzystujące to co przynosi nam los i przekuwanie
- Sense story – uczestnicy przez krótki czas opowiadają historię ale skupiając się tylko na jednym konkretnym zmyśle np. węchu
- Dinner with myself – ćwiczenie które ma na celu rozwój umiejętności wokalno-aktorskiego
- Hot Seat – czyli poddanie swojej postaci gradowi pytań
- I, You, We – aktywność budująca relację pomiędzy postaciami
- Exposure – ćwiczenie pozwalające oswoić się na bycie w spotlight
- The moment of change – jak znaleźć odpowiedni moment do zmiany sceny czy osoby mówiącej
Żeby nie było, pozostałe ćwiczenia również są dobre, tylko te powyższe bardziej pasują do moich umiejętności.
Dostępność
Ta kategoria dotyczy dwóch aspektów. Przede wszystkim, gołym okiem widoczne są zmiany dotyczące składu książki. Większy kontrast pomiędzy poszczególnymi elementami tj. nagłówki, paragrafami czy wskazówkami. Powoduje to, że treść przyswaja się lepiej a szukanie informacji jest dużo prostsze i szybsze. Dodatkowo według autorów wersja cyfrowa została zoptymalizowana pod kątem programów, które czytają treść (ang. screen reeder), tak aby osoby, których widzenie jest ograniczone nadal mogły zaznajomić się z jej zawartością. Na plus zasługuje również język, którym posługują się autorzy. Został on doszlifowany, jest prosty i zrozumiały.
Wypada mi tutaj wspomnieć o krótkim (bo jednostronicowym) rozdziale poświęconym dostępności ćwiczeń w niej zawartych. Mam wrażenie, że ten rozdział niestety nie jest wartościowy. Wiem, że to ciekawy temat, który można zaprezentować w dużo lepszy i angażujący sposób. Rzeczy wspomniane w tym rozdziale według mnie ledwo co są wierzchołkiem góry, która nazywa się “dostępność”. Szkoda, bo to idealne miejsce aby uświadamiać ludzi o tym problemie.
Wsparcie dla spotkań online
Ten rozdział również pozostawia u mnie mały niesmak. Wprawdzie jego zawartość jest ok, ale miałem większe oczekiwania. Autorzy podczas zbiórki podkreślali ten element, jako wyróżnik w kontekście do pierwszej edycji. W rzeczywistości otrzymaliśmy kilka stron z bardzo ogólnymi wskazówkami, które dla osoby grającej przede wszystkim online (mój przypadek), są wtórne i nie dowiedziałem się nic nowego. Jeżeli grasz tylko i wyłącznie przy prawdziwym stole, to wierzę, że w internecie znajdziesz lepsze omówienia i przemyślenia tego tematu niż w tej publikacji.
Materiały od innych autorów
Karen Twelves (autorka Improve for gamers) zaprosiła 25 osób, które urozmaiciły treść. Większość z nich to twórcy nowo dodanych ćwiczeń oraz rozdziałów. Niektórzy z nich podzielili się swoimi wskazówkami do ćwiczeń znanych z pierwszej edycji.
Czy warto?
Tak i Nie
Jeżeli znasz już pierwsze wydanie, to powiedziałbym, że nie ma po co sięgać po drugą edycję. Wprawdzie dodatkowe ćwiczenia kuszą, ale czy aby był to warte zachodu? Wydaje mi się, że jednak nie. 38 ćwiczeń z pierwsze edycji jest naprawdę bardzo dobrych i wystarczą Ci w zupełności aby stać się lepszy graczem/graczką. Tym bardziej, że na rynku jest wiele książek dotyczących improwizacji teatralnej, w których znajdziesz omówione podobne metody.
Natomiast, jeżeli nie miałeś/miałaś styczności z częścią pierwszą, to sięgaj po drugą edycję bez zastanowienia. Poza dodatkową zawartością otrzymasz poprawioną oprawę wizualną a przede wszystkim masę inspiracji. Wszystko podane w zwięzłej i zgrabnej formie, bez opowiadania zbędnych historii.
PS: Autorzy udostępnili fragment drugiej edycji za darmo, więc sam/sama przekonaj się co jest w środku. Oficjalna premiera będzie miała miejsce 7 Listopada 2023 roku.
[…] gracze możemy z nich korzystać. W związku ze zbliżającą się oficjalną premierą książki Improv for Gamers zapraszam na mały konkurs pt. wielka […]